A e dini se sa është përqindja e mospjesëmarrjes në votime të secilit deputet kur kanë qenë të pranishëm në seanca të Kuvendit?

*Kjo përqindje është nxjerrë duke përpjestuar numrin e pikave të votimit në të cilat deputeti/ja nuk ka votuar (deputeti/ja ka qenë i/e pranishëm në seancë, por nuk ka votuar as PËR, as KUNDËR, as ABSTENIM), me numrin total të pikave të votimit ku deputeti ka qenë i pranishëm në sallë. Mungesat fizike të deputetëve në seanca janë minusuar nga kjo përqindje.

Mospjesëmarrja në votim është shmangie nga përgjegjësia dhe përfaqësimi i qytetarëve. Ligji për të Drejtat dhe Përgjegjësitë e Deputetit, neni 40, pika 1 e thotë qartë që deputetët janë të obliguar të marrin pjesë në seancat plenare dhe mbledhjet e trupave të tjerë ndihmës të Kuvendit, ku ata janë anëtarë. Po në të njëjtin ligj, gjegjësisht në neni 41 thuhet që deputetët që nuk marrin pjesë në seancë dhe punimet e tjera brenda Kuvendit do t’iu reduktohet paga bazë dhe kompenzimet shtesë. Deputetë janë të obliguar të marrin pjesë dhe të shprehin mendimin e tyre cfarëdo qoftë ai me anë të votës.

Vazhdimi i listës së deputetëve të renditur në bazë të përqindjes më të lartë të mospjesëmarrjes në votime në seancat plenare gjatë sesionit pranveror:

12

Igor

Simic

SL

43% 

13

Hykmete

Bajrami

LDK

43%

14

Haxhi

Avdyli

LDK

41%

15

Arban

Abrashi

LDK

39%

16

Dardan

Molliqaj

PSD

39%

17

Arben

Gashi

LDK

38%

18

Armend

Zemaj

LDK

38%

19

Zoran

Mojsilovic

SL

38%

20

Verica

Ceranic

SL

37%

21

Fatmire

Kollçaku

LVV

37%

22

Naser

Osmani

LDK

37%

23

Avdullah

Hoti

LDK

36%

24

Valentina

Bunjaku-Rexhepi

LDK

36%

25

Anton

Quni

LDK

36%

26

Labinot

Tahiri

AKR

35%

27

Gani

Dreshaj

AAK

35%

28

Miljana

Nikolic

SL

35%

29

Teuta

Rugova

LDK

34%

30

Zafir

Berisha

NISMA

33%

31

Naser

Rugova

LDK

33%

32

Jasmina

Zivkovic

SL

33%

33

Jelena

Bontic

SL

33%

34

Islam

Pacolli 

AKR

32%

35

Drita

Millaku

LVV

32%

36

Sasa

Milosavljevic

SL

32%

37

Lirije

Kajtazi

LDK

31%

38

Danush

Ademi

6+

30%

39

Kujtim

Shala

LDK

30%

40

Ismet

Beqiri

LDK

30%

41

Etem

Arifi

NISMA

29%

42

Mimoza

Kusari-Lila

LDK

29%

43

Ali

Lajci

LVV

28%

44

Enver

Hoti

NISMA

28%

45

Arbër

Rexhaj

LVV

28%

46

Fitore

Pacolli - Dalipi

LVV

28%

47

Saranda

Bogujevci

LVV

27%

48

Xhelal

Sveçla

LVV

27%

49

Daut

Haradinaj

AAK

26%

50

Albulena

Haxhiu

LVV

26%

51

Mirjeta

Kalludra

LDK

26%

52

Lumir

Abdixhiku

LDK

25%

53

Donika

Kadaj-Bujupi

AAK

25%

54

Dardan

Sejdiu

PSD

25%

55

Duda

Balje

6+

25%

56

Haxhi

Shala

NISMA

24%

57

Nait

Hasani

PDK

24%

58

Kadri

Veseli

PDK

24%

59

Ilir

Deda

LDK

23%

60

Shemsi

Syla

LVV

23%

61

Korab

Sejdiu

LDK

23%

62

Frashër

Krasniqi

PSD

23%

63

Milaim

Zeka

NISMA

23%

64

Valon

Ramadani

LVV

23%

65

Bahrim

Shabani

6+

22%

66

Nezir

Çoçaj

PDK

22%

67

Emilja

Redzepi

AAK

22%

68

Veton

Berisha

NISMA

22%

69

Sami

Kurteshi

LVV

21%

70

Mufera

Srbica - Sinik

6+

21%

71

Aida

Dërguti

PSD

20%

72

Driton

Selmanaj

LDK

20%

73

Ismajl

Kurteshi

LVV

20%

74

Adem

Hodza

SL

20%

75

Salih

Zyba

LVV

19%

76

Sala

Berisha-Shala

PDK

19%

77

Dukagjin

Gorani

PSD

18%

78

Glauk

Konjufca

LVV

18%

79

Bekim

Haxhiu

PDK

18%

80

Xhavit

Haliti

PDK

16%

81

Faton

Topalli

PSD

16%

82

Mergim

Lushtaku

PDK

15%

83

Abdyl

Salihu

PDK

15%

84

Zenun

Pajaziti

PDK

15%

85

Hajdar

Beqa

PDK

15%

86

Andin

Hoti

PDK

15%

87

Fikrim

Damka

6+

14%

88

Adem

Mikullovci

LVV

14%

89

Shqipe

Pantina

PSD

13%

90

Bekë

Berisha

AAK

13%

91

Arbërie

Nagavci

LVV

13%

92

Salih

Salihu

PSD

13%

93

Visar

Ymeri

PSD

11%

94

Albulena

Balaj-Halimaj

NISMA

11%

95

Driton

Çaushi

PSD

11%

96

Bilall

Sherifi

NISMA

11%

97

Safete

Hadërxhonaj

PDK

11%

98

Rasim

Selmanaj

AAK

10%

99

Elmi

Reçica

PDK

10%

100

Fisnik

Ismaili

PSD

9%

101

Ahmet

Isufi

AAK

8%

102

Mexhide

Mjaku - Topalli

PDK

8%

103

Albin

Kurti

LVV

8%

104

Albert

Kinolli

6+

7%

105

Besa

Baftiu

PSD

7%

106

Blerim

Kuçi

AAK

7%

107

Blerta

Deliu-Kodra

PDK

7%

108

Teuta

Haxhiu

AAK

7%

109

Time

Kadrijaj

AAK

7%

110

Muharrem

Nitaj

AAK

7%

111

Shkumbin

Demaliaj

AAK

5%

112

Memli

Krasniqi

PDK

5%

113

Ganimete

Musliu

PDK

5%

114

Xhevahire

Izmaku

PDK

5%

115

Evgjeni

Thaçi - Dragusha

PDK

4%

116

Fadil

Beka

PDK

4%

117

Luljeta

Veselaj - Gutaj

PDK

4%

118

Flora

Brovina

PDK

3%

119

Fatmir

Xhelili

PDK

1%

120

Ramiz

Kelmendi

LDK

0%

 

 

Ke gjetur një fakt?

Na dërgo faktin e gjetur nga të dhënat e platformës dhe ne do ta përgatisim atë sikurse faktet e tjera që t’a shpërndash me shoqëri!